Български хокей на лед

  [BG]   EN   RU  

 
Рейтинг: 3.00
(1630)
Начало
История
Правила
Новини
Национален отбор
Клубове
Първенство
Класиране
Форум
Галерия
Видео
Тренировки
Връзки
Календар
За контакти
Линкове



Правила / Правила на играта+

Правила на играта+
17.12.07 16:17
Вземи в gLOG
Правила на играта

Хокеят на лед е отборен спорт, в който два отбора се състезават върху ледено поле. Играе се с "шайба" — гумен диск с диаметър 76,2 мм и дебелина 2,54 см.

Игралното поле има форма на правоъгълник с дължина 60 метра и ширина - 30 м. Оградено е от дървена или пластмасова ограда, наречена "мантинела", с височина 1,20 м. Самото игрище е разделено на зони. С две сини линии, прекарани на 18 м от краищата на площадката по нейната дължина, се очертава т.нар. "зона за защита" пред собствената врата и "зона за нападение" пред противниковата врата. Между тях е средната (неутрална) зона, през която преминава централната червена линия. С червени линии са очертани и вратарските полета. Самите врати са малки — с височина 1,22 м и ширина 1,83 м, със здраво опъната мрежа в задната част. Хокеят на лед е един от малкото спортове, при които игралното поле позволява да се играе и в пространството зад вратата.





На леда всеки отбор се състои от петима полеви играчи - трима нападатели (център и 2 крила) и двама защитници (гардове), както и вратар. Обикновено на резервната скамейка седят поне още 2 „петици“, готови за смяна. Един футболист, баскетболист или волейболист може да престои на игрището целия мач, но при хокеистите това е невъзможно, поради голямото физическо натоварване. Средно на мач един хокеист пробягва около 10 км. За това при тях смените са чести и могат да се правят по всяко време на мача. Смените се осъществяват или на цяла "петица" или т.нар. смени "по линии" - т.е. само на двойката гардове или на тройката нападатели. По правило гардовете могат да се сменят по-рядко от нападателните тройки.

Играчите са снабдени с хокейни кънки за лед, стик (ляв или десен, спрямо това коя е „водещата“ ръка на играча) и комплект екип, който съдържа:

- каска, която е задължително снабдена с желязна маска или плексигласов визьор, предпазваща лицевите части на играча. За да играе без маска/визьор, хокеистът трябва да е пълнолетен и да е подписал декларация, че поема отговорност при евентуални неприятни последствия.
- при деца и младежи, ненавършили пълнолетие, е задължителна употребата на предпазител на врата.
- нагръдник — обхваща торса почти до кръста, като преминава и през раменете в посока лактите.
- налакътници
- гащи, с предпазни „кори“ в тях
- мъжете използват суспенсуар
- наколенки, продължаващи по цялата дължина на костта
- чорапи

Кънки
Кънки за хокей на лед

Стикове
Стикове за хокей на лед

Гореспоменатите предпазни средства се отнасят за екипировката на полевите състезатели. Вратарската екипировка има някои особености. Стикът на вратаря е по-къс и по-широк, за да отразява ударите; кънките му са по-ниски и устойчиви; а на ръцете си има ръкавици, подобни на „лапа“, за отбиване на удари и „човка“ - уплътнена ръкавица с мрежа между палеца и показалеца — за ловене на шайбата.

Един хокеен мач продължава 60 минути чисто игрово време. То е разпределено на 3 части по 20 минути всяка (т.нар. "третини"). В хокея на лед е позволено да се води силова борба с противника, който владее шайбата, като го изблъскат с гърди, рамо или бедро или като го изтласкат към мантинелата, но с не повече от две крачки разбег. Не е позволено да се задържат или спъват със стик, коляно или кънка противниците, да им се противодейства с ръце. Стикът не трябва да се хвърля на леда или да се вдига на равнище по-високо от раменете, за да се попречи на съперниците.

Съществуват две основни ситуации, които могат да доведат до спиране на играта - засада (offside) и айсинг (icing). Засада се отсъжда, когато хокеист от атакуващия отбор влезе в зоната за атака преди шайбата да е влязла там. Такава ситуация възниква и когато шайбата е извадена зад синята линия на зоната за атака и отново се върне в зоната, докато в нея има още хокеисти на атакуващия тим. В такъв случай лайнсменът сигнализира за засада и играта се спира, след което се подновява в неутралната зона.

Айсинг се отсъжда от лайнсмените, когато шайбата бъде изпратена от хокеист на единия отбор към срещуположната врата и тя премине през червената централна линия, и голлинията на отсрещната страна без да попадне в рамките на вратата. Играта се подновява в зоната за защита на отбора, който е предизвикал айсинг. Не се отсъжда айсинг, когато гореописаното бъде извършено от състезател на отбор, който е в числено намален състав.

Един хокеен мач се ръководи от главен съдия, на когото помагат двама лайнсмени. Те отбелязват ситуациите на засадите и айсингите. По изключение мач може да бъде ръководен от главен съдия и един лайнсмен или от двама лайнсмени.

Нарушенията на полето се санкционират. Минималното и доста често прилагано наказание е отстраняване на играч за 2 минути (т.нар. "малко" наказание). В зависимост от провинението наказанието може да бъде от 2, 5 или 10 минути. По време на наказанието, отборът играе в числено намален състав (т.нар. "power play"). Към тези санкции могат да се прибавят и дисциплинарни наказания (+2 минути, +5 минути, +10 минути). В редки случай, за неспортсменско поведение, играч може да бъде изгонен до края на играта, а понякога и за следваща среща. Дисциплинарните наказания (+2 минути, +5 минути, +10 минути) не водят до игра в числено намален състав, а наказаниeто може да бъде изтърпяно и от друг негов съотборник.

Интересно е, че играчите могат да хванат шайбата, когато тя е рикоширала и е във въздуха след, което да я върнат на леда.

Източник: www.kunki.org
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1244