12 Април 09, 22:54 / Автор: maximov
Националите ни разгромиха Мексико и завършиха четвърти
Запазваме мястото си в Група "Б" на Дивизия II и за догодина

Хокеистите ни разгромиха Мексико с 10:3 и завършиха на четвърто място

България победи Мексико с 10:3 в последния мач от Световното първенство по хокей на лед в група "Б" на втора дивизия. По този начин българските хокеисти заеха четвъртото място в крайното класиране и запазиха мястото си в тази група и през следващата година. С по два гола за победата се отличиха Станислав Мухачов и Алексей Йотов, който стана реализатор на първенството с общо 17 точки (4 гола и 13 паса). Освен това, играещият в Русия Йотов попадна и сред най-добрите на първенството, получавайки наградата за най-стойностен играч. Станислав Мухачов пък е голмайсторът на шампионата с 9 отбелязани гола. Българският отбор е лидер в три класации след края на първенството. Нашите имат най-много отбелязани голове при т.нар. пауър плей (игра при числено предимство на леда) - общо 5 за 5-те си мача. Българите са и отборът с най-много наказания - 256 минути! България е имала най-много зрители на своите мачове - 4932 (средно по 986 на мач). Добра игра срещу Мексико показа и резервния вратар Кирил Въжаров, тъй като титулярният вратар Константин Михайлов изтърпяваше наказание. Победител е отборът на Южна Корея, който в спор за първото място се наложи над Белгия с 5:2. Така корейците окупираха първото място с пълен актив от 15 точки, пред Белгия - 12, и се завръщат в първа дивизия. Според регламента само първият в крайното подреждане влиза в по-горна група. ЮАР загуби от Испания с 2:12 и остана на последното място с 0 точки, като изпада в по-долна дивизия.

Резултати от последния ден на шампионата:

Испания - ЮАР 12:2 (4:1, 3:0, 5:1)
Южна Корея - Белгия 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
България - Мексико 10:3 (1:1, 3:0, 6:2)

Голмайстори за България: Станислав Мухачов  и Алексей Йотов - по 2 гола, Мартин Бояджиев, Росен Стефанов, Георги Младенов и Василий Василиев, Роман Моргунов и Мартин Миланов - по 1.

Най-добър вратар: Хо Сонг (Южна Корея)
Най-добър защитник: Едуардо Пас (Испания)
Най-добър нападател: Тай Куонг (Южна Корея)
Голмайстор на първенството: Алексей Йотов (България)
Най-добре представили се състезатели по един от всеки отбор, наградени с часовници "Tissot":
Южна Корея: Парк Сунг Мин
Белгия: Бьорн Нюис
Испания: Иван Година
България: Станислав Мухачов
Мексико: Адриан Сервантес
ЮАР: Андре Мартин